Warsztat Terapii Zajęciowej

Adres: ul. Garncarska 1, 83-333 Chmielno

) 58 684-20-32

*  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

WWW: www.gopschmielno.pl/wtzchmielno.pl

 

Warsztat Terapii Zajęciowej Chmielno jest placówką dziennego pobytu przeznaczoną dla 20 osób niepełnosprawnych mieszkańców gminy Chmielno. Głównym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Podejmowane działania mają na celu przygotowanie osób niepełnosprawnych do samodzielnego pełnienia ról społecznych, załatwiania własnych spraw a w konsekwencji podjęcia zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

 

Pracownia gospodarstwa domowego

Pracownia za cel stawia sobie wpojenie i utrwalanie pozytywnych nawyków żywieniowych uczestników warsztatu, ich przygotowanie zawodowe związane z kuchnią i przygotowywanymi tam potrawami oraz kulturą spożywania posiłku. Przygotowują pyszne śniada nia czyli apetyczne kanapki, smakowite sałatki i zdrowe surówki. Potrafią również piec ciasta i przygotowywać desery. Uczą się również pięknie dekorować stół i cały dom. Skład pracowni stanowią dziewczyny i chłopacy. Uczestnicy w trakcie zajęć w pracowni muszą zwrócić szczególną uwagę na dbanie o własne bezpieczeństwo oraz przestrzegania ogólnych zasad higieny.

 Osoby, które uczestniczą w zajęciach tej pracowni uczą się również obsługi urządzeń gospodarstwa domowego (piec elektryczny, zmywarka, czajnik bez przewodowy, robot kuchenny, maszynka do rozdrabniania warzyw, pralki automatycznej , prawidłowego użytkowania lodówki i zamrażarki). Zajęcia oparto na następujących metodach: wykładzie, pogadance, dyskusji, opisywaniu, samodzielnej pracy - metodzie praktycznej, pokazie, wyjaśnianiu, rozwijaniu umiejętności, instruktażu, metodzie wzrokowej, metodzie słuchowej, metodzie dotykowej, metodzie smakowej, metodzie węchowej. Mają one rozwijać zdolności kształcenia i doskonalenia strony manualnej i intelektualnej.Program dnia w pracowni gospodarstwa domowego wyglada następująco: uczestnicy o godz. 1000 jedzą śniadanie, natomiast o godz. 1230 degustacja wspólnie przygotowanych potraw.

 

Pracownia witrażu

W pracowni witrażu piątka uczestników odkrywa różne techniki wykonywania witraży, w których wykorzystane są elementy ceramiki, szkła barwionego, kamieni. Celem tej pracowni jest osiągnięcie jak największej samodzielności podopiecznych podczas wykonywania prac tworzonych tymi technikami. Podczas zajęć, usprawniana jest nie tylko mała i duża motoryka, ale także kładziony jest nacisk na podnoszenie poczucia własnej wartości podopiecznych poprzez zdobywanie nowych umiejętności.

Osoby niepełnosprawne, często po raz pierwszy w życiu, posługują się takimi narzędziami jak nóż do cięcia szkła, łamacze szczypce, kombinerki, lutownica czy szlifierką do szkła. W pracowni tej można swobodnie rozwijać swoje umiejętności twórcze. Daje to poczucie pewności siebie, wyzwala radość tworzenia, która jest tak ważna w procesie rehabilitacji zawodowej i społecznej. Ponadto podopieczni uczą się dbania o powierzony im sprzęt, materiały i stanowisk  a pracy.

Witraże powstające w naszej pracowni mają różny stopień trudności, począwszy od prostych, często schematycznych obrazków, składających się z kilku części, po misternie układane dzieła. Powstawanie witraży rozpoczyna się od szukania pomysłu na to, co chcemy przedstawić. Następną fazą tworzenia projektu jest rozrysowanie go, dobranie odpowiedniego materiału i przycinanie. Proces układania kawałków szkła, może trwać kilka dni. Wykonany witraż stanowi piękny element dekoracyjny.

 

Pracownia komputerowa

W pracowni komputerowej uczestnicy pod okiem instruktora wykonują   różnorodne prace poligraficzne wykorzystując do nich komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Poza tym angażowani są w wykonywanie zadań przy wykorzystaniu programu tekstowego Wo rd W Pracowni prowadzone są zajęcia, które mają na celu zapoznanie i przyswojenie podstawowych zasad posługiwania się komputerem i technologią informacyjną z jednoczesnym łamaniem oporów psychicznych przed tego typu urządzeniami oraz praktycznej nauki zawodu. Uczestnicy opracowują za pomocą komputera teksty dokumentów, rysunki w programach graficznych, zaproszenia, wizytówki, kartki okolicznościowe.

 

Pracownia technik różnych

Pracownia umożliwia kształtowanie i rozwój zdolności manualnych uczestników w zakresie posługiwania się igłą, nożyczkami, maszyną do szycia, żelazkiem, szycia ręcznego, haftowania, wyszywania różnymi ściegami, robótek szydełkowych, prucia i zwijania wełny. 

Uczestnicy poznają także tajniki kroju, podszywania i skracania odzieży. Uczą się podstawowych ściegów i przyszywania guzików. Czynności te mają doprowadzić do osiągnięcia przez uczestników maksymalnej samodzielności i zaradności wynikającymi z życia codziennego. Pracownia zajmuje się także rozwijaniem szczególnych uzdolnień i zainteresowań uczestników, pobudzaniem wyobraźni twórczej, usprawnianiem zdolności manualnych rąk, koordynacji wzrokowo ruchowej poprzez zajęcia np.: malowanie na szkle, malowanie pastelami, szkicowanie, praca z bibułą, plasteliną, modeliną, glinką rzeźbiarską a także tkaniem i wyszywaniem haftem krzyżykowym. Uczestnicy włączają się w wykonywanie potrzebnych dekoracji, kartek okolicznościowych i upominków oraz pudełek na prezenty.