Warsztaty Terapii Zajęciowej CARITAS

Adres: ul. Kościelna 5, 83-220 Skórcz

) 58 582-40-01

*  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

WWW: www.wtzskorcz.pl

 

WTZ w Skórczu zostały utworzone w czerwcu 1999 roku przez CARITAS DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ. Początkowo placówka służyła 20 osobom niepełnosprawnym. W 2004 roku Warsztat został wzbogacony o kolejną pracownię, a tym samym szansę do dalszego rozwoju swoich umiejętności otrzymało pięciu kolejnych niepełnosprawnych. Obecnie 25-ciu uczestników, którzy codziennie dowożeni są samochodem przystosowanym do przewozu osób, doskonali swoje umiejętności w 5 pracowniach takich jak: rękodzieło, ceramika, gospodarstwo domowe, krawiecko – ogrodnicza, rzemiosło. W placówce działa rehabilitacja, odbywają się również spotkania z psychologiem i pielęgniarką. W każdą środę terapeuta dyżurujący organizuje grupowe zajęcia integracyjne, a w piątki prowadzona jest terapia indywidualna.

 

Dzień w Warsztatach Skórzeckich rozpoczyna się śniadaniem, po którym podopieczni rozchodzą się do swoich pracowni i tam wykonują powierzone im prace. Około południa jest wspólny poczęstunek przygotowany przez pracownię gospodarstwa domowego. Przed każdym posiłkiem odmawiana jest modlitwa. Pozostałą część dnia uczestnicy spędzają z terapeutami przy swoich stanowiskach pracy. Wyroby powstałe podczas zajęć są sprzedawane na kiermaszach przed świętami Wielkiej Nocy oraz Bożego Narodzenia. W każdy poniedziałek prowadzone są warsztaty komputerowe, które przygotowuje jeden z wolontariuszy placówki. Od stycznia 2011 roku odbywają się warsztaty plastyczne pt.: „Cztery Pory Roku w WTZ” sfinalizowane co kwartał wernisażem powstałych prac. Zajęcia warsztatowe profesjonalnie przygotowuje miejscowa malarka. Jako wolontariuszka bezinteresownie, co czwartek, poświęca swój czas i dzieli się swoją pasją z innymi. Przy okazji wernisażu czynna jest Kawiarenka Warsztatową, w której to podopieczni częstują wyrobami pracowni gospodarstwa domowego. Taki „dzień otwarty” jest zaproszeniem dla wszystkich pragnących poznać specyfikę pracę z osobami niepełnosprawnymi oraz dowiedzieć się, jak funkcjonują ośrodki rehabilitacyjne takie jak WTZ.

 

Placówka w Skórczu już od 9 lat organizuje Wojewódzki Konkurs Sztuki Kulinarnej. Biorą w nim udział dwuosobowe drużyny z 10 ośrodków z województwa pomorskiego. Każdego roku rywalizacji przyświeca zupełnie inny motyw (były już m.in. kuchnia śląska, kociewska, potrawy z jesiennych zbiorów). Po kilku godzinach pracy, na stołach stawiane są prawdziwe smakołyki, a Jury wybiera najlepsze danie. Symboliczną nagrodą główną jest „Złota Patelnia”.

W roku 2010 udało się zorganizować w Skórczu I Turniej Piłki Siatkowej dla Kadry Terapeutycznej. Impreza ma na celu zintegrowanie środowiska wychowawców ośrodków terapeutycznych, by jeszcze ściślej współpracować dla dobra podopiecznych. Podobnie jak WTZ Pelplin, placówka w Skórczu bierze udział w różnego rodzaju konkursach: m.in. recytatorskim, warcabowym, plastycznym. Wyjeżdża także na imprezy sportowe i kulturalne takie jak kino czy teatr. W okresie letnim – razem z pozostałymi placówkami prowadzonymi przez Caritas – odpoczywa nad morzem na koloniach. Warsztaty Skórzeckie stawiają na integrację lokalnej społeczności z uczestnikami, na socjalizację oraz poszerzanie przestrzeni swobodnego poruszania się osób niepełnosprawnych pośród otaczających ich ludzi.

 

W placówce od niedawna organizowane są warsztaty integracyjne czyli spotkania z różnymi grupami społecznymi. Od 2010 podopieczni spotkali się już dziećmi przedszkolnymi, gimnazjalistami, młodzieżą licealną, a także z dziećmi z domu dziecka, grupą młodzieży niemieckiej oraz uczestnikami innych ośrodków. Taka integracja – jak się okazuje – potrzebna jest obu stronom. W WTZ Skórcz pracuje 5 terapeutów, rehabilitant, psycholog oraz kierowca. Nad funkcjonowaniem placówki piecze sprawuje kierownik mgr Marzena Partyka. Informacje o działaniach ośrodka można znaleźć również na stronie internetowej Urzędu Miasta Skórcz, w zakładce „Stowarzyszenia”.

 

 

Pracownie 

  • Pracownia Rzemiosła
  • Pracownia Rękodzieła
  • Pracownia Ceramiczna
  • Pracownia Gospodarstwa Domowego
  • Pracownia Krawiecko - Ogrodnicza
  • Rehablitacja