Fundacja "Misericordia"

Adres: Górki 4, 82-500 Kwidzyn

) 55 279-35-64

*  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

WWW: www.fundacjamisericordia.pl

Facebook: www.facebook.com/WTZKwidzyn

 

 

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał  z inicjatywy Kazimierza Gorlewicza, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie i przy współpracy  z Wojewódzkim Ośrodkiem Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Elblągu.

1 października 1993 roku w trzech pracowniach rozpoczęły zajęcia 22 osoby. Byli to mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej. Od 1995 roku w WTZ zaczęły uczestniczy osoby
z Kwidzyna. Na początku 2004 roku nastąpiła zmiana. Warsztat Terapii Zajęciowej zaczęła prowadzić Fundacja „Misericordia” w Kwidzynie.

 

Obecnie w zajęciach terapeutycznych w ośmiu wyspecjalizowanych pracowniach bierze udział 47 niepełnosprawnych uczestników. Osoby niepełnosprawne z miasta dowożone są na zajęcia warsztatowym samochodem lub przychodzą na zajęcia sami. Działalność WTZ finansowana jest w 90 proc. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,  pozostałe środki pochodzą od samorządu gminy.

 

Uczestnicy zajęć terapeutycznych

W zajęciach terapeutycznych bierze udział 47 niepełnosprawnych uczestników, w tym 2 osoby z Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie, 24 osób z Kwidzyna oraz 12 osób z gminy Kwidzyn, 2 osoby z gminy Gardeja i 7 osób z Prabut.  Osoby niepełnosprawne z miasta i gminy dowożone są na zajęcia warsztatowym samochodem lub dochodzą na zajęcia sami.

 

Pracownie

W Warsztacie funkcjonuje dziewięć specjalistycznych pracowni:

  • terapii życia codziennego
  • plastyczna
  • ceramiczna
  • artystyczna
  • edukacyjno-stolarska
  • komputerowa
  • wikliniarska
  • redakcyjna
  • ogrodniczo – gospodarcza
  • oraz gabinet rehabilitacji

 

Pierwsze cztery pracownie zajmuje się głównie rehabilitacją społeczną, a wikliniarska, redakcyjna, ogrodniczo - gospodarcza, edukacyjno-stolarska i komputerowa nastawione są przede wszystkim na rehabilitację zawodową.

 

W pracowniach terapeutycznych realizuje się program rehabilitacji poprzez zindywidualizowaną pracę z uczestnikiem pracowni z wykorzystaniem metod terapii grupowej, nastawionej na szeroko rozumianą rehabilitację zawodową i społeczną.

 

Cel podstawowy:

Przygotowanie do podjęcia zadań i pełnienia różnych ról społecznych, zawodowych, poprzez terapię zajęciową oraz pracę nad sobą.

Podstawą działań jest terapia zajęciowa: nabywanie i udoskonalanie umiejętności manualnych, kształtowanie dojrzałej osobowości, przygotowanie do wykonywania zawodu oraz w konsekwencji nabywanie predyspozycji zawodowych, umożliwiających podjęcie, w miarę możliwości pracy na otwartym lub chronionym rynku pracy.