Centrum Pomocowe CARITAS im. Św. Ojca Pio

Adres: ul. Jęczmienna 8, 81-089 Gdynia

) 58 667-81-83

*  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Warsztat jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówką prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do pracy możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Realizacja tego celu odbywa się poprzez zastosowanie technik terapii zajęciowej, terapii psychologicznej i terapii logopedycznej.

 

W warsztacie gdyńskim 23 uczestników bierze udział w zajęciach pracowniach:

  • plastycznej
  • tkacko – wikliniarskiej z elementami rymarstwa
  • dekoratorsko-gospodarczej
  • arteterapii.

Ponadto uczestnicy Warsztatu biorą udział w zajęciach rehabilitacji ruchowej, na basenie i siłowni. Realizowane są także praktyki zawodowe w kierunku: szatniarz, pracownik gospodarczo – porządkowy oraz pomoc kuchenna. W ramach przygotowania do aktywnego poszukiwania pracy na wolnym rynku uczestnicy biorą udział w szkoleniach, targach pracy oraz zajęciach prowadzonych przez terapeutów, trenera pracy.

 

Główne cele pracy to:

  • ogólne usprawnienie
  • rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, przy zastosowaniu różnych technik terapii zajęciowej, treningu ekonomicznego
  • przygotowanie do życia w środowisku społecznym, w szczególności poprzez rozwój umiejętności planowania i porozumiewania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach a także jak najbardziej samodzielnego ich załatwiania oraz rozwój innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu, a także poprawę kondycji psychicznej i fizycznej, wzmocnienie lub ukształtowanie konstruktywnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach
  • rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych umożliwiających podjęcia pracy w zakładzie aktywności zawodowej lub innej pracy zarobkowej.

 

Warsztat Terapii Zajęciowej ma na celu zdobywanie przez jego uczestników umiejętności indywidualnych w zakresie prac w poszczególnych pracowniach, miejscach praktyk oraz w zakresie psychicznym, fizycznym i społecznym. Jest to możliwe dzięki wspólnemu i jednostkowemu działaniu uczestników w pracy i życiu, w momentach trudnych i miłych.