Fundacja "Sprawni Inaczej"

Adres: ul. Północna 5, 80-512 Gdańsk

) 58 344-42-56

*  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

WWW: www.fsi.gda.pl/index.php/placowki-2/warsztat-terapii-zajeciowej-w-gdansku

Facebook: www.facebook.com/Fundacja-Sprawni-Inaczej-Warsztat-Terapii-Zajęciowej-269366669886617

 

Zanim powstał w Gdańsku pierwszy WTZ, Fundacja „Sprawni Inaczej” od 1990r. realizowała kilka projektów skierowanych do osób niepełnosprawnych. Były to między innymi pracownia ceramiczna BAJ i dwa kluby osiedlowe.

Inicjatywy te doskonale wpisywały się w propozycje zawarte w nowych przepisach prawnych związanych z nowo powstałym w 1991r. PFRON-em. 19.04.1993 roku  pracownia ceramiczna BAJ działająca przy ul. Słowackiego 114  przekształciła się  w Warsztat Terapii Zajęciowej nr 1 o profilu ceramicznym, 15.12.1993 roku klub osiedlowy na Morenie przy ul.Nałkowskiej 6C – w Warsztat Terapii Zajęciowej Nr 2 „Żagiel” a 10.08.1995r. drugi klub osiedlowy przy ul.Kruczkowskiego – w Warsztat Terapii Zajęciowej  Nr 3 „Przystań”.

Trzy odrębnie działające warsztaty w lipcu 2006r. scaliły się.  Od tego czasu zajęcia Warsztatu Terapii Zajęciowej  Fundacji „Sprawni  Inaczej” odbywały się w dwóch miejscach: przy ul. Niedźwiednik 21, gdzie  działały pracownie ceramiczno-plastyczne i przy ul.Nałkowskiej 6C, gdzie działały pracownie papieru czerpanego, technik różnych i gospodarstwa domowego.  W październiku 2012r. lokal przy ul. Nałkowskiej 6C został przekształcony w Środowiskowy Dom Samopomocy a WTZ zmienił lokalizację na ul.Północną 5 w Gdańsku Brzeźnie. Od tego czasu przy ul. Niedźwiednik 21 działają pracownie ceramiczno-plastyczne i gospodarstwa domowego, natomiast pracownia papiernicza i technik różnych – przy ul.Północnej 5.

 

Z terapii korzystają 42 osoby. W latach 1993-2011 warsztat opuściło 79 osób, z czego 16 podjęło pracę.

 

Pracownie

Zajęcia prowadzone są w pracowniach: ceramiczno- plastycznej, gospodarstwa domowego, papierniczej i technik różnych, łącznie pracują w nich 42 osoby.

Każdy uczestnik może skorzystać też z pomocy psychologicznej.

 

Pracownia ceramiczno-plastyczna to początek niekończącej się ceramicznej opowieści. Tu można zobaczyć, doświadczyć i nauczyć się ceramicznego rzemiosła, czyli: ulepić misę, doniczkę, anioła czy kota, które później będą wypalane w piecu.

 

Pracownia ceramiczno-plastyczna, w której można poznać sztukę zdobienia glinianych przedmiotów technikami decoupage’u, malarstwa oraz stworzyć oryginalną, ceramiczną biżuterię. Uczestnicy również przygotowują, odpowiednio zabezpieczają i pakują wszystkie rzeczy przeznaczone na prezenty, kiermasze i wystawy.